sobota, 7 marca 2015

Zakazane księgi

Księga Mądrości jest odrzucona przez większość ugrupowań wywodzących się z ruchu protestanckiego. Nie zaliczają jej do Pism Świętych. Bierze się to z faktu, że w początkowym okresie swojego buntu Luter zaufał poglądom żydowskim i odrzucił te księgi, które odrzucali żydzi. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszyscy pochodzenia Izraelskiego odrzucali tą księgę. Część Izraelitów uwierzyła w Mesjasza i stali się oni sługami pomazańcowym, ale druga część odrzuciła naszego Pana i właśnie tych nazywamy niewiernym Izraelem lub żydami. Przedstawiciele tej drugiej części spotkali się na synodzie w Jamni (Jawne) i wówczas ustalili, które księgi Starego Testamentu uznać za natchnione a które odrzucić. Ustalili nowe zasady judaizmu i scentralizowali swoją władzę. Ustanowili tam Sanhedryn i założyli akademię. 

Ci niewierni żydzi ustalili strategię działania przeciw sługom pomazańcowym między innymi odrzucili Septuagintę i cześć ksiąg. Uznali, że proroctwa skończył się około 500 lat wcześniej i odrzucili wszystkie księgi, które po tym czasie powstały. Tymczasem po dokładnym przyjrzeniu widać, że te księgi coraz mocniej zapowiadały Chrystusa i nowe myśli ewangelizacyjne. Księga Mądrości zawiera jedno z najdokładniejszych proroctw zapowiadających Mesjasza i jest w niej sporo myśli, które później odnajdujemy w Nowym Testamencie. Wiele tematów jest łatwiej zrozumieć dzięki tym księgom. Odrzucenie ich było odcięciem mostu łączącego sług pomazańcowych od proroków Starego Testamentu. Po ich odrzuceniu powstała przepaść trudna do wyjaśnienia. Dlaczego Bóg raptem miałby przerwać wysyłanie proroków skoro nadchodził dzień przyjścia na świat Mesjasza? Pomazaniec mówi, że:

„Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana.”
Mateusza 11:13

Większości proroków nieznany, ponieważ wszystkich zabijała sekta, którą nazywamy Babilonem Wielkim. Niszczono też księgi. Te które przetrwały zostały skompletowane poza Jeruzalem gdyż w tym mieści skutecznie zabijano proroków i niszczono ich księgi. 

„Jeruzalem, Jeruzalem! Ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani. Ile razy chciałem zgromadzić twoje dzieci, jak ptak swe pisklęta zbiera pod skrzydła, a nie chcieliście.”
Mateusza 23:37

To co ocalało znajdowało się w pierwszym kanonie Starego Testamentu w Septuagincie. Z powodu świadomego niszczenia tych ksiąg a także późniejszego ich zwalczania mało, kto zna te cenne księgi, dlatego postanowiłem częściej sięgać do prawd tam zawartych. Postaram się omawiać je zwłaszcza w kontekście mądrości, czyli rad jak mądrze żyć, a także pokażę te miejsca, które wyjątkowo są zgodne z myślami nowego Testamentu. Często czytając wypowiedzi Syna Bożego lub jego posłańców mamy wrażenie, że parafrazują myśli z tych „zakazanych” ksiąg.
____________________
krzysztof sługa pomazańcowy

2 komentarze:

  1. Witam,czyli wychodzi na to,że największy katolicki prorok o wielu imionach i wielu twarzach tzw.matka boska nie powinna prorokować po Janie tym bardziej,że te proroctwa się nie wypełniają tak samo jak armagedon i to pokolenie u proroka z towarzystwa strażnica (Pwt.18:22) to smutne,że tzw. badacze Pisma Świętego(Świadkowie Jehowy) poszli w ślady swoich braci żydów i ograbili swoją Biblię z tych cennych ksiąg,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dar prorokowania był nadal ale mieli go ludzie żywi a nie zjawy z zaświatów i był on podporządkowany dobrej nowinie. Strażnica nie prorokowała tylko interpretowała problem w tym że narzucała swoje zrozumienie jakby pochodziło z nieba a każdego kto go nie uzna tępiła przez wykluczenie.

      Usuń