piątek, 13 lutego 2015

Przypowieść na podstawie listu Judy.


Mam dla ciebie dziś intelektualne urozmaicenie. Pod wpływem wczorajszych porównań postanowiłem edytować tekst krótkiego listu Judy na sposób współczesny. Choć trzymałem się tekstu to jednak nie jest to w żadnym razie uwspółcześnione tłumaczenie, przeciwnie list Judy przedstawiłem w tym tekście, jako przypowieść. Mogłem to zrobić na kilka sposobów, ale wybrałem historię pracowników biurowych czekających na powrót Właściciela firmy. Zrobiłem to z pełnym szacunku dla oryginalnej treści listu Jakuba. Celem tej edycji jest pobudzenie Ciebie a także samego siebie do bardziej wszechstronnej analizy tekstu biblijnego. Pisząc ten tekst musiałem myśleć w szerszym horyzoncie, każde zdanie przenosić na nieco inny wymiar, co samo w sobie otwierało mój umysł na nowe przemyślenia, odkrywałem większą głębię zawartości listu Judy. Mam nadzieję, że także Cie pobudzi na nowo do zainteresowani listem Judy. Przeczytaj ten tekst jednocześnie porównując go z normalnym tłumaczeniem i sprawdź czy odkryjesz w tej przypowieści coś nowego, pomyśl jak lepiej można by myśli z listu Judy oddać gdyby to była Twoja interpretacja.

(1) Juda, pracownik Syna Właściciela, brat zaś Jakuba, do tych, którzy są zatrudnieni, zaakceptowani przez Szefa Ojca i przekazani dla Syna: 
(2) Szansa dla was, spokój i akceptacja niech będą udzielone w pełni! 
(3) Drodzy, wkładając staranie w pisanie wam o wspólnym naszym wynagrodzeniu, uważam za potrzebne napisać do was, aby zachęcić do walki o regulamin raz tylko przekazany liderom. 
(4) Wkradli się w wasze szeregi nieodpowiedni pracownicy, którzy dawno już są przeznaczeni na wyrzucenie, wywrotowcy, którzy szansę Szefa naszego zamieniają na molestowanie w pracy, a nawet krzywią się na Właściciela firmy i naszego Przełożonego Jego Syna. 
(5) Pragnę, żebyście przypomnieli sobie, choć na pewno wiecie o tym, że Przełożony, który uwolnił pracowników z Egiptu, następnie wyrzucił tych, którzy nie zaakceptowali Go; 
(6) i Przedstawicieli, którzy nie zachowali swojego stanowiska, ale opuścili własne biura, na mocy zawartego kontraktu podał do sądu; 
(7) jak Sodoma i Gomora a także powiązane z nimi firmy - w podobny sposób jak one oddawszy się rozpuście i pożądaniu w pracy - stanowią przykład przez to, że ponoszą karę dyscyplinarnego zwolnienia. 
(8) Podobnie kierownicy z działu reklamy: zabawiają się w pracy, ciągle kpiąc i podważając autorytet władzy. 
(9) Gdy zaś Prezes Michał toczył spór z Oszczercą w sprawie Mojżesza, powstrzymał się przed oskarżeniem i powiedział: Nasz Właściciel niech cię przywoła do porządku! 
(10) Ci zaś kpią z tego czego nie rozumieją; do naturalnych pragnień podchodzą jak zwierzęta, obracają je ku własnemu zepsuciu. 
(11) Biada im, bo poszli drogą Kaina i oszustwu Balaama za zapłatę się oddali, a w buncie Korego poginęli. 
(12) Ci właśnie na waszych spotkaniach integracyjnych przynoszą wstyd, bez obawy oddają się rozpuście... dogadzają sami sobie... są jak konta bez pieniędzy na ciągłym debecie... jak drzewa jabłoni bez jabłek, całkowicie uschłe, ścięte... 
(13) pieniacze, bałwany morskie wypluwające swoją hańbę... gwiazdorzy zbłąkani, na których wyrok dożywocia zapadł... 
(14) Również ich zapowiedział siódmy po Adamie, Henoch, mówiąc: Oto przyszedł Właściciel z mnóstwem swoich najlepszych pracowników, 
(15) aby zrobić bilans i podsumować wszystkich pracowników i ukarać wszystkich buntowników za wszystkie ich szkodliwe działania, przez które ujawniła się ich złośliwość, i za wszystkie zuchwałe słowa, które wypowiadali przeciwko Właścicielowi ci buntownicy. 
(16) Oni zawsze narzekają i są niezadowoleni ze swojej sytuacji, choć postępują według swoich zachcianek. Usta ich głoszą słowa wyniosłe i dla korzyści mają wzgląd na osoby. 
(17) Wy zaś, zaufani, przypomnijcie sobie te słowa, które były zapowiedziane przez Posłańców naszego Właściciela, Syna Szefa , 
(18) gdy mówili do was, że po pewnym czasie pojawią się szydercy, którzy będą postępowali według własnych zachcianek. 
(19) Oni to powodują podziały, są jak komputery bez oprogramowania. 
(20) Wy jako zaufani pracownicy, podnoście swoje kwalifikacje, w oparciu o autoryzowany program i system operacyjny ciągle aktualizowany 
(21) Pilnujcie siebie, żeby nie stracić zaufania Szefa, oczekując specjalnej premii od Właściciela naszego, która jest zadatkiem wielkiej nagrody. 
(22) Pomóżcie tym którzy wątpią w powrót Właściciela i wynagrodzenie: 
(23) ratujcie ich przed gniewem Właściciela, okażcie im współczucie z obawą, brzydząc się nawet brudnych ubrań w których tamci się zabawiali. 
(24) Temu zaś, który może was ustrzec od upadku i uznać za wolnych od zarzutu a także nagrodzić i awansować, 
(25) jedynemu Szefowi, Dobroczyńcy naszemu przez Syna Właściciela naszego, niech będzie chwała, majestat, moc i władza po wszystkie czasu na zawsze! Amen.
____________________
krzysztof sługa pomazańcowy

Ps. Proszę o komentarze. Ciekaw jestem jakie przemyślenia wzbudziła w Tobie taka nietypowa analiza tekstu. Chętnie przeczytałbym Twoją interpretację. 

3 komentarze:

 1. Mocno przebija się tu postać Syna, można dodać Mu tytół Dyrektor Generalny, co dobre byłoby w rozmowach ze Świadkami Jeh. może na tym przykładzie zrozumieliby że Właściciel wyznaczył sobie swoją Prawą Rękę i stanowczo nakazał by traktować Go tak jakby był Właścicielem. Jana 5.23. Zgodnie z tym wersetem tzw.pracownicy są nie subordynowani.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To samo zauważyłem. Widać wyraźnie pozycję Syna Bożego. Zanim zrobiłem tą interpretację tekstu nie zauważałem tego tak wyraźnie.

   Usuń
 2. Myślę,że każdy kto szuka prawdziwej drogi do zbawienia,uzna to nowoczesne tłumaczenie za dobre,a Ś.J. chwalą się,że mają najlepsze tłumaczenie,prostym językiem itd. Możesz tłumaczyć dalej Pisma Greckie tylko nie opieraj się na tłumaczeniu Nowego Świata podam przykład Rz.10.13 Zawołaj Niszczyciela(Burzyciela) a on cię uratuje,teraz z B.T.Zawołaj Pana Jeszu a On cię uratuje.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń