piątek, 17 kwietnia 2015

Nie bierz na siebie za wiele spraw.


„Niejeden pracuje, trudzi się i spieszy, a tym bardziej pozostaje w tyle.”Syracha 11:11

Taka sytuacja jak opisana w tym wersecie nie jest nikomu miła, ponieważ każdy idąc chciałby dojść a pracując chciałby zarobić. Trudzimy się w nadziei, że osiągniemy cel. Czasem jednam nasz trud wydaje się mieć taki sam sens jak bieg chomika w klatce na karuzeli. Niektórzy taki trud nazywają wyścigiem szczurów. W takim wyścigu trzeba ciągle rywalizować z innymi szczurami a mety w nim nie ma gdyż wyścig jest na zasadzie podobnej do tej karuzeli w klatce chomika. Biega się w kółko bez końca. Pismo święte mówi że tak się dzieje, gdy bierzemy na siebie zbyt dużo na raz. 

„Synu, nie bierz na siebie za wiele spraw, bo jeśli będziesz je mnożył, nie unikniesz szkody. I choćbyś pędził, nie dopędzisz, a uciekając nie uciekniesz. Niejeden pracuje, trudzi się i spieszy, a tym bardziej pozostaje w tyle.” - Syracha 11:10,11

Mądra rada zachęca nas do rozsądku w podejmowaniu się różnych zadań. Zobaczmy przykład z życia żołnierza, Współcześni żołnierze mają do swojej dyspozycji znakomity sprzęt i bogate osobiste wyposażenie, ale nie są wstanie skutecznie wykonywać swoich zadań, jeśli będą cały ten sprzęt dźwigać na sobie. Do każdego zadania muszą określić, co potrzebują i pozostały sprzęt zostawiają w bazie. Gdy wezmą na siebie zbyt dużo obciążenie stracą na szybkości a jeśli zadanie się przedłuży w czasie to i sił im może zabraknąć.

Podobnie jest, gdy staramy się wykonać zbyt wiele zadań jednocześnie. Nie uda się i klęska będzie pewna. Trzeba, więc z części zadań zrezygnować mimo szczerych chęci by je pracowicie wykonać lub poprosić o pomoc i rozdzielić zadania.

Rady z 11 rozdziału księgi Syracha są bardzo cenne i warto je zapamiętać i połączyć z tymi wersetami, na które powołałem się kilka dni temu w temacie „Na wszystko jest czas i wyznaczona godzina.”.
______________________
krzysztof sługa pomazańcowyBrak komentarzy:

Prześlij komentarz