czwartek, 8 stycznia 2015

Raj duchowy czyli czego nie powiedzą Ci świadkowie Jehowy.


"I wilk pobędzie trochę z barankiem, a lampart będzie leżał z koźlęciem, jak również cielę i młody grzywiasty lew, i wypasione zwierzę - wszystkie razem; i będzie je prowadził mały chłopiec. Krowa i niedźwiedzica będą się paść; ich młode będą leżeć razem. I nawet lew będzie jadł słomę tak jak byk. I dziecię ssące będzie się bawić nad jamą kobry, a dziecko odstawione od piersi położy rękę na szczelinie świetlnej jadowitego węża. Nie będą wyrządzać szkody ani przywodzić do zguby na całej mojej świętej górze; gdyż ziemia będzie napełniona poznaniem Pana, tak jak wody pokrywają morze."

Izajasza 11:6-9


Świadkowie Jehowy lubią cytować proroctwo Izajasza 11:6-9. Przeważnie ograniczają się do tego fragmentu by „udowodnić” swojemu słuchaczowi, że w przyszłości będzie raj na ziemi gdzie zwierzęta będą żyły ze sobą pokojowo. Jest to jeden z niewielu cytatów, na który się powołują by dowieść swojej racji, dlatego warto mu się przyjrzeć. Zaproponuję Ci sposób prowadzenia rozmowy ze świadkami Jehowy, którzy zacytują ten fragment.

Przeważnie cytują krótki fragment by natychmiast przeskoczyć do innego cytatu. Koniecznie przerwij zmianę tematu i powiedz, że ten werset jest bardzo ciekawy i warto przy nim zatrzymać się na dłużej by go lepiej zrozumieć. Poproś by przeczytali, co jest dalej. Po przeczytaniu dziewiątego wersetu spytaj „gdzie będzie ta góra, na której będą działy się te cuda?”Oni będą twierdzili, że to będzie na całej ziemi a ty upieraj się, że w Biblii pisze że to będzie na górze. Chodzi o to by przyznali, że to nie jest dosłowne proroctwo tylko zostało nam przekazanie za pomocą symboli. Jeśli powiedzą, że wzmianka o górze jest symboliczna to uznaj, że takim razie słowa zwierzętach też są symboliczne. Faktycznie, bowiem mowa tam jest o raju duchowym i niektórzy świadkowie to wiedzą, ale i tak stosują ten werset na poparcie czegoś, na co nie mają innego dowodu. 

Jakkolwiek skończy się ich argumentowanie poproś o dalsze odczytanie proroctwa. Gdyby nie chcieli tego zrobić z jakiegoś powodu to odmów dalszej dyskusji uzasadniając, że chyba chcą coś przed Tobą ukryć. Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że bez problemu zgodzą się na dalsze czytanie. Musisz koniecznie doprowadzić ich do 10 wersetu, którego nigdy nie cytują, bo z reguły kończą na dziewiątym. 

„I w owym dniu korzeń Jessego będzie stał, jako sygnał dla ludów. Do niego, pytając, zwrócą się narody, a jego miejsce odpoczynku będzie chwalebne.”

Izajasza 11:10

Spytaj czy korzeń Jessego to jest Chrystus? Tu mogą być dwie odpowiedzi, pierwsza „tak” a druga „nie wiem”. Jeśli odpowie, że nie wie, to znaczy, że rozmawiasz z osobą niemającą zupełnie pojęcia o Biblii nawet z punktu widzenia świadków Jehowy, ona tylko rozpowszechnia czasopisma bojąc się ewentualnych pytań lub zna tylko te wersety, które przygotowała i sama nie wie, co mówi. Musisz wiedzieć, że bardzo wielu głosicieli boi się szczegółowych pytań i własnie dlatego musisz je zadawać. Jeśli odpowie, że „tak to jest Chrystus” to wówczas spytaj czy to proroctwo mówi o tym, co będzie, gdy Chrystus przyjdzie po raz drugi na ziemię?

Świadkowie Jehowy nie wierzą, że Chrystus dosłownie przyjdzie na ziemię uważają, że nie może tego zrobić gdyż swoje ciało oddał na ofiarę i nie może go odzyskać, bo unieważniłby złożoną ofiarę. Ale musisz liczyć się z odpowiedziami, które będą przeczyć ich głównym naukom, bo naprawdę świadkowie sami nie znają szczegółowo swojej religii. Prawidłowo głosiciel powinien Ci wyjaśnić, że to nie będzie możliwe gdyż Chrystus rządzi z nieba. Wówczas spytaj, dlaczego niebo ma dopiero w przyszłości stać się miejscem chwalebnym czy nie jest nim także dzisiaj skoro tam przebywa Bóg? Sam jestem ciekaw jak z tego wybrną. 

Jeśli nie będą chcieli zakończyć rozmowy i uciec to upieraj się by poznać kolejne szczegóły tego proroctwa. Jeśli spytają, dlaczego się upierasz by dalej czytać? Odpowiedz zgodnie z prawda, że tak ciekawe proroctwo zasługuje na poznanie w szczegółach a nie na chybcika. Całe głoszenie świadków Jehowy na temat cudownych warunków, jakie zapanują po Armagedonie opiera się na skakaniu od jednego fragmentu do drugiego i sklejaniu tego w jedną całość wzbogaconą pięknymi rysunkami. Nie pozwól na to i upieraj się by dokładnie ci wyjaśnili, co te poszczególne fragmenty proroctw znaczą. 

Może się zdarzyć, że sprytny głosiciel postanowi uciec od kłopotliwych pytań odwracając role i Tobie zadając pytania. Nie wysilaj się na odpowiedzi tylko przywołaj go do porządku zwracając uwagę, że to on przyszedł Ciebie pouczać a nie Ty jego, więc oczekujesz od niego odpowiedzi a nie uników. 

Zmuś go do przeczytania kolejnych szczegółów tego proroctwa.

"I w owym dniu Pan znowu wyciągnie rękę, po raz drugi, żeby nabyć ostatek swego ludu, który pozostanie z Asyrii i z Egiptu, i z Patros, i z Kusz, i z Elamu, i z Szinearu, i z Chamatu, i z wysp morskich. I podniesie sygnał dla narodów, i zgromadzi rozrzuconych z Izraela; i rozproszonych z Judy zbierze z czterech krańców ziemi."

Izajasz 11:11,12

Spytaj, „skoro cała ziemia będzie rajem to, po co zgromadzać ludzi z różnych narodów?” Później poproś o kolejny fragment tego ciekawego proroctwa.

"I ustanie zazdrość Efraima, a ci, którzy okazują wrogość Judzie, zostaną wytraceni. Efraim nie będzie zazdrościł Judzie ani Juda nie będzie się odnosić wrogo do Efraima. I polecą na ramię Filistynów na zachód; razem ograbią synów Wschodu. Na Edom i Moab wyciągną rękę, a synowie Ammona będą ich poddanymi."

Izajasza 11:13,14

Czy to nie dziwne, że w raju „ograbią synów Wschodu”?

Jak to możliwe, że „Na Edom i Moab wyciągną rękę, a synowie Ammona będą ich poddanymi” skoro te narody już od dawna nie istnieją?

Jedyne, co będą mogli ci odpowiedzieć to, że są to symbole i nie należy brać tych słów dosłownie. Wówczas powiedz: „szkoda, bo ta wizja zwierząt żyjących ze sobą w zgodzie była piękna zanim wyjaśnili ci, że to nie jest dosłowne tylko symboliczne znaczenie.” Prawdopodobnie będą się upierać ze część jest dosłowna a część symboliczna spytaj wówczas gdzie jest przełącznik w proroctwie, który daje im prawo do takiego twierdzenia.

Możesz też wspomnieć, że nie wolno na własny użytek interpretować proroctw.

"To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia."

2 Piotra 1:20

__________________________
krzysztof pomazańcowy

Ps, Powyższe cytaty pochodzą z przekładu świadków jehowy zamieniłem jedynie imię Jehowa na Pan.

2 komentarze:

  1. ,,Albowiem przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce, I odwrócą ucho od prawdy, a zwrócą się ku baśniom''(2 Tym 4:3-4)

    OdpowiedzUsuń