środa, 21 października 2015

Czy Adam z Ewą mają szansę na zbawienie?


Osobiście nie wyrażam w tym temacie żadnej skrajnej opinii i też radzę by tego nie robić. Jest ku temu kilka powodów. 

Przede wszystkim Pismo Święte nie stwierdza kategorycznie, że Adam nie będzie objęty łaską przebaczenia grzechu. Trzeba przyznać, że jego grzech w porównaniu z innymi grzesznikami nie wydaje się być większy. Co prawda przez niego grzech przyszedł na wszystkich, ale prawdopodobnie i tak by przyszedł. Tam gdzie byty mają wolną wolę tam będą się zdarzać odstępcy. Dowodem tego są istoty duchowe, które także zgrzeszyły i Adam za to nie odpowiada. Prawdopodobnie w raju któreś z dzieci popełniłoby zło, być może pierwszym byłby Kain, bo on był pierwszym zabójcą. Zrobił coś, czego Adam go nie nauczył, wyszło to z niego samego. Jeśli jednak Pismo Święte nie wypowiada się w tym temacie to czy my powinniśmy to robić?

"Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego." 1 Koryntian 4:6 

Kolejna sprawa to brak kompetencji by osądzać przed Bogiem, On osąd zostawił swemu Synowi, a naszemu Panu i Zbawicielowi. 

"Jeden jest Prawodawca i Sędzia, w którego mocy jest zbawić lub potępić. A ty kimże jesteś, byś sądził bliźniego?" Jakuba 4:12

Tym bardziej nie powinniśmy sądzić własnego ojca, bo według terminologii biblijnej jesteśmy Adama dziećmi.

"Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi." Jan 5:22 

Czy możemy osądzać przed Panem? Dlaczego twierdzę, że przed? Ponieważ sąd dopiero nastanie i być może, dlatego Pismo nie podaje wyniku w sprawie Adama i Ewy. 

„I ujrzałem umarłych - wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów.” Objawienie 20:12

Prawdopodobnie Adam z Ewą podlegają temu osądowi na równi z innymi ludźmi. 

"Postanowione ludziom raz umrzeć, potem zaś sąd." Hebrajczyków 9:27 

Czy z Adamem i Ewą jest inaczej? Oni też byli ludźmi. 

Na Sodomę i Gomorę także spadła kara za ich grzechy a mimo to Pan twierdzi:

"Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu.” Łukasza 10:12

A więc Sodoma mimo wykonania na niej wyroku stanie na sąd. Dlaczego? Bo Bóg sądzi sprawiedliwie i wie że…

"… gdyby w Sodomie działy się cuda, które się w tobie [Kafanaum] dokonały, przetrwałaby aż do dnia dzisiejszego." Mateusza 11:23

Bóg jest sprawiedliwy i bierze pod uwagę różne okoliczności w tym wpływ otoczenia lub poziom wiedzy. 

„Gdybym nie przyszedł i nie mówił do nich, nie mieliby grzechu. Teraz jednak nie mają usprawiedliwienia dla swego grzechu.” Jana 15:22

Adam tak naprawdę zrozumiał, co zrobił dopiero po zgrzeszeniu. Zresztą nie wiadomo czy on to zrobił świadomie. Nikt nie zaprzecza, że Adam zgrzeszył, czyli zjadł owoc, ale Paweł twierdzi, że nie został zwiedziony przez szatana. 

„Nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo.” 1 Tymoteusza 2:14

Są tylko dwie możliwości albo Adam był gorszy od Ewy i zgrzeszył nie dlatego że ktoś go oszukał tylko w pełni świadomie, albo zgrzeszył nie wiedząc, że to robi. Tylko, że powyższy werset nie sugeruje żeby Adam był gorszy przeciwnie. Paweł uważa, że mężczyzna przewodzi kobiecie, dlatego że ona dała się oszukać. Kobieta z powodu swojej postawy znalazła się w gorszym położeniu od mężczyzny. Wygląda na to, że wina Adama była mniejsza niż Ewy. Taką też relację poznajemy z księgi Rodzaju. Bóg wśród różnych kar wymienia tez podporządkowanie mężowi.

„Do niewiasty powiedział: ‘Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą’.” Rodzaju 3:16

Czy więc Adam zjadł owoc nie wiedząc, że on pochodzi z drzewa zakazanego? 

Jeśli Bóg pozwoli to w następnym wpisie dokończę temat a teraz zapraszam Ciebie do podzielenia się swoimi myślami, a zwłaszcza ciekawymi wersetami związanymi z tym tematem.
__________________
krzysztof pomazańcowy

3 komentarze:

  1. Ja absolutnie nie mam zamiaru osądzać nikogo(nie jestem upoważniony tak jak Chrystus), ale Adam wyszedł prosto z ręki Stwórcy miał większą wiedzę o Bogu jak my bo rozmawiał z Nim,Adam był inteligentnym facetem(nie potrzebował ewolucji umysłowej) dzieła Boga są doskonałe,mamy tutaj problem wolnej woli ale tak musi być bo to my dokonujemy wyborów,myślę że wiedział co zjada,ale faktem jest że to Ewę wykiwał wąż(myślę,że Adam nie nabrałby się na węża który gada). Tym bardziej nie powinniśmy sądzić własnego ojca, bo według terminologii biblijnej jesteśmy Adama dziećmi.
    "Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi." Jan 5:22 Sądzić nie powinniśmy,ale to jednak Syn ma sądzić,jaki jest ojciec-świadczą o tym jego owoce(dzieci),Mt.12:33" Albo uznajcie, że drzewo jest dobre, wtedy i jego owoc jest dobry, albo uznajcie, że drzewo jest złe, wtedy i owoc jego jest zły; bo z owocu poznaje się drzewo."

    OdpowiedzUsuń
  2. Xass Gołab napisał:
    Witajcie bracia i siostry ! Moim zdaniem jak najbardziej nie powinniśmy osądzać zarówno bliźnich jak i praojców . Zostawmy to specjaliście czyli Ojcu :D osobiście bardzo chętnie chciałbym poznać Adama i Ewe, i mam nadzieje że w Królestwie Bożym będzie to możliwe. Jeśli ktoś interesuje się osobami które sprzedały swoja duszę by służyć złemu zapraszam : (link usunięty - nie toleruję spamu)

    OdpowiedzUsuń