sobota, 10 października 2015

Zdrowotne właściwości oliwy - namaszczenie chorych


Oliwa była i jest bardzo popularna w rejonach biblijnych. Nie tylko była spożywana, ale też stosowana, jako środek natłuszczający skórę i włosy. Panowało słuszne przekonanie, że ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, ale też działanie kojące. Już w prawie mojżeszowym osoba uzdrowiona z trądu miała przyjść do kapłana, który miał potwierdzić jej uzdrowienie. Kapłan przy tej okazji namaszczał pewne miejsca na skórze uzdrowionego oliwą.

"Następnie kapłan pomaże oliwą, która jest na jego lewej dłoni, wierzch prawego ucha człowieka oczyszczającego się, a także kciuk jego prawej ręki i duży palec jego prawej nogi, na tym samym miejscu, które było pomazane krwią ofiary zadośćuczynienia." Kapłańska 14:28

Ze oliwa z oliwek ma zdrowotne właściwości nikt znający się na naturalnej medycynie nie ma wątpliwości. Doktor. n. farm. Przemysław Rokicki w swoim artykule „Oliwa z oliwek śródziemnomorski eliksir długowieczności i dobrego zdrowia” pisze:

„Oliwa z oliwek zawiera duże ilości kwasu oleinowego, kwas ten powoduje spadek zachorowań na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Stąd obserwuje się niższą zachorowalność na te choroby wśród mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Oliwa z oliwek jest bogata w witaminy A, E, D oraz K. Pomaga przy miażdzycy, kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz w zaparciach a także zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Wspaniale oczyszcza i reguluje procesy trawienia. Spowalnia procesy starzenia oraz doskonale wpływa na wzrost kości u dzieci. Przeciwdziała zakrzepom. Powinna być stosowana przez osoby chore na cukrzycę - doskonale asymiluje cukry i wyrównuje ich poziom we krwi. Oliwa z oliwek nie zawiera soli, jest produktem bezglutenowym.”

Większośc tych prozdrowotnych działań ma związek z spożywaniem oliwek Lu oliwy ale tez jest ona bardzo zdrowa stosowana zewnętrznie. Dalej czytamy o takim zewnętrznym zastosowaniu:

„Oliwa z oliwek daje doskonałe rezultaty stosowana jako kosmetyk. Smarowanie skóry surową oliwą nadaje zdrowy, promienny wygląd, a dobroczynne witaminy bezpośrednio wnikają w jej głąb. Szczególnie wspaniałe działanie odmładzające ma zawarta w oliwie witamina E naturalny antyutleniacz.”

Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, że oliwa dostarcza witamin organizmowi przez skórę, wchłaniają się w głąb całego ciała, czyli tam gdzie chory był nią smarowany. Dalej czytamy:

"Oliwa z oliwek zawiera również cenną witaminę F, czyli jeden ze składników bariery chroniącej skórę przed utratą wilgoci. Dzięki niej odbudowuje płaszcz lipidowy naskórka i w ten sposób przywraca mu naturalną barierę ochronną. Działa na skórę kojąco, wzmacnia jej naturalną odporność, zabezpiecza ją przed odwodnieniem, a także likwiduje szorstkość skóry. Dla osób z suchą skórą oraz podczas okresu grzewczego zaleca się w celu natłuszczenia skóry ciepłe kąpiele z dodatkiem kilku łyżek oliwy. Oliwka jako domowy kosmetyk stosowany do kąpieli, maseczek, peelingu, substytut kremu daje wspaniałe rezultaty. Oliwkowy masaż pobudza krążenie krwi, dzięki czemu skóra będzie lepiej odżywiona i gładsza."
źródło: www.doz.pl

Oliwkowy masaż pobudza krążenie krwi” to chyba najciekawsza myśl z tego cytatu. Namaszczenie człowieka to nic innego jak masaż ciała pobudzającego krążenie krwi i przekazującego cenne witaminy przez wchłonięcie doskórne. Warto wiedząc to zauważyć, że kiedy Pan nasz Jeszu opowiadał jak Samarytanin opatrzył rany napadniętego przez zbójów, to oliwę wymienił, jako jedną z cieczy służących do obmycia ran.

"Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go." Łukasza 10:34 

Wygląda na to, że oliwa w jakiś sposób była kojarzona ze zdrowiem, niesieniem ulgi lub oczyszczeniem. Warto zwrócić uwagę, że sposób opatrzenia ran i całą historię o miłosiernym Samarytaninie opowiada nam Łukasz, który był praktykującym lekarzem (Kolosan 4:14). Marek dodaje w swoim sprawozdaniu historię o uzdrawianiu, któremu towarzyszyło namaszczanie chorych oliwą.

„Wyrzucali też wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali.” Marka 6:13

Olej nie miał właściwości nadprzyrodzonych, dlatego opętanych przez demony nie namaszczano tylko chorujących. 

„Choruje kto między wami? Niech przywoła starszych zboru i niech się modlą nad nim, namaściwszy go oliwą w imieniu Pańskim.” Jakuba 5:14

Jakub radzi by modlić się za chorego, ale nie zapominając o namaszczeniu go oliwą w imieniu Pana, co może kojarzyć się z zanurzeniem w imię Pana. Pamiętajmy jednak, że słudzy pomazańcowi wszystko mieli czynić w imieniu Pana.

„I wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko [czyńcie] w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego.” Kolosan 3:17

Namaszczenie w imieniu Pana nie musi znaczyć żadnej ceremonii a jedynie to by nawet stosując tradycyjną medycynę pokładać nadzieję w Panu a nie tej medycynie. Zresztą Jakub wyraźnie pisze, że to modlitwa spowoduje wyzdrowienie, tylko jak możemy się domyślać zrobi to przez wzmocnienie zdrowotnego działania oliwy.

„A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone.” Jakuba 5:15

Namaszczanie oliwą było uznanym prozdrowotnym działaniem i dlatego te cytaty są dla nas ważną instrukcją, że nie powinniśmy tylko czekać na cudowne uzdrowienie przez samą modlitwę, ale też powinniśmy stosować najlepsze znane nam metody przywracania zdrowia. Pan nasz Jeszu nie opowiadał o Samarytaninie, który znalazłszy pobitego upadł na kolana i się modlił o zdrowie a tak wielu fanatyków dziś postępuje. Pomazaniec opisał, że obmył mu rany winem i oliwą. Podobnie przy cudownym uzdrawianiu uczniowie Pana posługują się i są zachęcani do posługiwania się oliwą. 

Przykładem że Bóg posługuje się naturalnymi metodami by zrobić coś co inni odbierają jako cud jest działalność proroka Elizeusza. 

„Mieszkańcy miasta mówili do Elizeusza: ‘Patrz! Położenie miasta jest miłe, jak ty, panie mój, widzisz, lecz woda jest niezdrowa, a ziemia nie daje płodów’. On zaś rzekł: ‘Przynieście mi nową misę i włóżcie w nią soli!’ I przynieśli mu. Wtedy podszedł do źródła wody, wrzucił w nie sól i powiedział: ‘Tak mówi Pan: Uzdrawiam te wody, już odtąd nie wyjdą stąd ani śmierć, ani niepłodność’. Wody więc zostały uzdrowione aż po dzień dzisiejszy - według słowa, które wypowiedział Elizeusz.” 2 Królewska 2:19-22

Dziś wiemy, że sól w odpowiednim stężeniu zabija drobnoustroje. Prawdopodobnie sam Elizeusz nie wiedział o tym, ale Bóg mu powiedział, co ma zrobić a my dziś wiemy, że Bóg posłużył się metodą naturalną do odkażenia wody. Prawdopodobnie była to na tamte czasy jedyna metoda. Bóg czyniąc to przez proroka nie tylko oczyścił wodę, ale też nauczył ludzi, co mają w takiej sytuacji robić. Wszystko wskazuje na to, że tak samo było z zdrowotnym działaniem oliwy. Na tamte czasy nie było skuteczniejszej metody, więc słudzy pomazańcowi robili tyle ile mogli. My dziś nie tyle powinniśmy naśladować samo namaszczenie, co raczej fakt by stosować najlepszą możliwą i dostępną metodę, nie wykluczając także samego namaszczania oliwą. Cokolwiek jednak robimy powinniśmy czynić na chwałę Pana naszego Jeszu i jego prosić a następnie dziękować za zdrowie.
__________________
krzysztof pomazańcowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz