czwartek, 30 lipca 2015

Bądź rozsądny a unikniesz chorób.


„A jeśli byłbyś zmuszony do jedzenia, wstań, zrzuć to na uboczu, a ulżysz sobie.” Syracha 31:21 BT

Rada nie tyle kontrowersyjna, co raczej nieprzyjemna. Nikt nie lubi zwracać pokarmu, ale Pismo nas przekonuje, że to lepsze niż mięlibyśmy obciążać nadmiernie żołądek. Polski przekład Septuaginty oddaje ten werset tak:

„Jeśli przejadłbyś się przymuszony, wstań, wyrzuć to z siebie na uboczu, a ulżysz sobie.” Syracha 31:21 LXX

Samo zwracanie nie jest przyjemne dla nas, ale też nie jest przyjemnym widokiem dla obserwatorów. Toteż Pismo radzi by zrobić to na uboczu. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że Pismo nie traktuje tego, jako chorobę tylko, jako sposób na uniknięcie problemów zdrowotnych. Jeśli się zastanowimy to tak jest w praktyce. Ta nieprzyjemna czynność służy powrotowi do zdrowia i uniknięciu poważniejszych problemów. Odruch zwrotny jest sposobem samoobronnym organizmu, w jaki Stwórca nas wyposażył dla naszego dobra. Pierwszym sposobem ratowania człowieka, który zażył truciznę jest spowodowanie wymiotów. To jest najszybsza i najbardziej naturalna metoda ratowania się przed zatruciem. Lekarze też zaczynają leczenie od tak zwanego płukania żołądka. Truciznę trzeba wyrzucić z organizmy zanim się wchłonie im szybciej tym lepiej. 

Znane są przypadki, gdy z powodu przejedzenia ludzie tracili przytomność, ponieważ organizm skierował dużo krwi do żołądka by usunąć z niego powód zatrucia kosztem dotlenienia mózgu. Po odzyskaniu przytomności wymiotowali przez kilka godzin. Organizm ludzki jest tak cudownym darem od Stwórcy, że sam potrafi się bronić przed naszą głupotą. Kiedy więc zostałby ktoś zmuszony do objedzenia się to zanim pójdzie spać lepiej by pozbył się niebezpiecznego balastu lub zrezygnował ze snu aż strawi spożyty pokarm. Wskazane wówczas jest wykonanie jakiś czynności lub spacer. W Biblii Tysiąclecia, w przypisie do tego wersetu czytamy: „Kilka rkp: ‘przejdź się dalej’. ” 

Widocznie rada ta budziła kontrowersję także w dawnych czasach, ponieważ Jeszu syn Syracha pisze dalej:

„Słuchaj mnie, synu, i nie gardź mną, w końcu uznasz słowa moje za słuszne. We wszystkich czynach swych bądź uważny, a żadna choroba nie zbliży się do ciebie.” Syracha 31:22 BT

Z pewnością dotyczy to wszystkich rad dobrego zachowania przy stole, ale tej rady ostatniej szczególnie, ponieważ jest mało prawdopodobne by ktoś dobrowolnie chciał „wyrzuć to z siebie na uboczu”. Pisarz zapewnia, że w końcu przekonamy się o słuszności jego rad. A gdy będziemy postępować uważnie to unikniemy chorób. Większość problemów ze zdrowiem wynika z postępowania nieuważnego a często nawet z naszej głupoty. Niestety jesteśmy zachęcani by nie myśleć tylko wykonywać zalecenia lekarzy. Wiemy, przecież, że lekarze nie uzdrawiają tylko leczą a to nie jest to sami. Pisałem o tym w temacie „Leczenie to nie uzdrawianie”, a także „Doceń uzdrowiciela”. Jeśli nie czytałeś to zachęcam być to zrobił teraz, a jeśli czytałeś to nie zaszkodzi byś sobie te tematy przypomniał. Naprawdę warto! 

Ludzie myślący zauważyli, że jeśli coś jest wyjątkowo zdrowe dla organizmu to oficjalna medycyna twierdzi, że jest szkodliwe i należy tego unikać, przykładem mogą być żółtka jaj kurzych albo sól. Polecam temat „Sól jest wspaniała”. I odwrotnie, jeśli coś jest niezdrowe to oficjalne zalecenia zachęcają by jeść tego dużo np. węglowodany. Ostatnio sporo w tych tematach się zmieniło, ale właśnie, dlatego że ludzie zaczęli myśleć a swoje spostrzeżenia publikować w Internecie. Właśnie do tego zachęca nas Pismo Święte.

„We wszystkich swych czynach bądź uważny, a żadna choroba cię nie dopadnie.” Syracha 31:22 LXX
__________________
krzysztof pomazańcowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz