czwartek, 23 lipca 2015

Złe oko


„Zasiadłeś do suto zastawionego stołu? Nie rozdziawiaj zaraz nad nim swej gęby i nie krzycz: ‘Ile tu na nim bogactwa!’” Syracha 31:12*

W Pismach znajdujemy różne rady w tym takie, które możemy uznać za ABC dobrego wychowania. Są to rady uniwersalne i mimo upływu czasu nadal aktualne. Powyższy werset jest tego dobrym przykładem. Rada ta jest jednak sprzeczna z tym, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Otóż w TV i w radiu jesteśmy zachęcani do entuzjastycznego wyrażania swojego zachwytu. 

Rozgłośnie radiowe żeby utrzymać słuchaczy często organizują konkursy i bardzo im zależy by zwycięzca na żywo eksplodował szczęściem z powodu wygranej, ponieważ to im napędza słuchalność. Podobnie robi TV z tym, że ma możliwość podsycania naszego zachwytu obrazem. Obserwujemy, więc częste wpadanie w zachwyt nad pięknem samochodu, bogatym wystrojem domu czy urodą modelek. Żeby wyrazić skrajny zachwyt popkultura odkryła opadająca szczękę. To jest nasz współczesny odpowiednik stwierdzenia „Ile tu na nim bogactwa”.

Dzisiejszy tekst z księgi Syracha 31:12 można by z parafrazować: „Zasiadłeś do suto zastawionego stołu? Nie rozdziawiaj zaraz nad nim swej gęby i nie krzycz: ‘Szczena opada!’” Biblijna rada nie jest tylko umotywowana kulturą zachowania, ale także ma swoje uzasadnienie głębsze. Jeszu syn Syracha uzasadnia to tak:

„Pamiętaj, że złem oko zepsute. Czy istnieje coś bardziej zepsutego niż oko? Dlatego przy każdej okazji łzą oblewa lica.” Syracha 31:13*

Oko zepsute to oko pazerne, zazdrosne. Można pożądanie przepychu wzbudzić przez słuch, ale przez obraz efekt jest większy. Dlatego TV a teraz także Internet działa na ludzi przez filmy a gazety przez kolorowe zdjęcia. Duże zdjęcia i mało treści stało się regułą. Mnóstwo gazet i programów telewizyjnych jest o luksusie, o tym jak żyją bogaci, jakimi samochodami jeżdżą i co jedzą. W filmach także widzimy pięknych bohaterów, w pięknych samochodach odwiedzających piękne miejsca. Propaganda, którą jesteśmy programowani rzadko zachwyca się nad pięknem dzieła stwórczego a jeśli już to przeważnie po to by zachęcić nas do kupienia wczasów w egzotycznym kraju a nie po to by okazać wdzięczność Stwórcy. Nie mówią o pięknie dzieła stwórczego tylko o pięknie przyrody to też jest świadomie robione. Jest to skuteczne programowanie, bo nawet ludzie wierzący przyswoili sobie ta terminologię. 

Odwoływanie się do luksusów i wzbudzanie pragnień trudnych do spełnienia to metoda szatana na odciągnięcie ludzi od Boga. Są przecież zbyt zajęci ciągłą gonitwą za dobrobytem. Żyjemy w wyjątkowo bogatym okresie, mamy do dyspozycji prawie wszystko to, co mają ludzie bogaci. Tylko, że oni mają te przedmioty bardziej świecące, droższe, bo luksusowe. Oko zepsute też by chciało mieć to wszystko, co mają bogaci i żyć tak jak oni żyją a ponieważ ciężko jest ten poziom osiągnąć to ciągle słyszymy, że czasy są trudne. Naprawdę? 

Żyjemy w wyjątkowo wygodnych czasach, jeszcze nigdy wcześniej zaspokojenie podstawowych potrzeb nie było tak łatwe jak dziś. Niewiele rodzin martwi się, co będzie jeść przeważnie martwimy się skąd weźmiemy pieniądze na gaz, prąd, benzynę, telefon, Internet, ubezpieczenie, czyli na luksusy, których jeszcze 200 lat temu nikt nie znał. Cały świat ulega luksusom i choć dziś żyje się wygodniej ludzie są ciągle niezadowoleni i uważają, że nie stać ich na posiadanie dzieci. Złe oko ogłupiło nas skutecznie. 

Oczywiście w posiadaniu współczesnych udogodnień nie ma nic złego. Jednak złe oko chce ciągle więcej niż potrzebujemy. Chce większy dom, piękniejszy samochód nowszą komórkę itp. To już nie są podstawowe potrzeby ciała, to są potrzeby złego oka, które wprowadziło nas na bieżnię chomika. Widziałeś jak chomik biega w klatce? Ma do tego celu specjalna bieżnię niektórzy nazywają ja karuzela chomika. Zwierze biegnie zawzięcie, mimo że nigdzie nie dobiegnie. Jest to wysiłek bez końca. Tak samo my jesteśmy postawieni na takiej bieżnię i metoda marchewki na kiju zachęcani do ciągłej gonitwy. 

Użalanie się nad sobą, jaki to ja jestem biedny w porównaniu z innymi to jest właśnie ta „łza” oblewająca policzki przy byle okazji (Syracha 31:13). 

Przekład Biblii Tysiąclecia omawiany tekst podaje w takiej wersji: 
„Zająłeś miejsce przy stole suto zastawionym? Nie otwieraj nad nim gardzieli i nie wołaj: «Jakże wiele na nim!» Pamiętaj, że źle jest mieć oko chciwe. Cóż między rzeczami stworzonymi gorszego nad takie oko, które z powodu każdej rzeczy napełnia się łzami.” Syracha 31:12,13

Nauki Pana naszego Jeszu są w pełni z tymi radami zgodne.
„Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność! Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.” Mateusza 6:22-24

Pomazaniec oczywiście znał księgę Syracha ale autor tej księgi nie znał ewangelii Mateusza, bo żył kilkaset lat wcześniej a mimo to pisał o tym samym. Jakże biedni są protestanci i świadkowie Jehowy odrzucający bez powodu tą księgę, która z całą pewnością powstała z woli Boga (2 Tymoteusza 3:16,17). 
____________________
Krzysztof pomazańcowy

*polskie tłumaczenie Septuaginty, wydawnictwo Vocatio.
Ps. osoby zainteresowane zanurzeniem w imię Jeszu zapraszam 15 sierpnia.

3 komentarze:

  1. Czy natura to przyroda czy Bóg(1Kor.11:14,Rz.1:26-28) ???

    OdpowiedzUsuń
  2. Plastycznymi słowami was przehandlują

    OdpowiedzUsuń
  3. Matka natura itd,sorki ale musiałem dokończyć

    OdpowiedzUsuń