czwartek, 23 marca 2017

Rady Jakuba dla sług pomazańcowych

List Jakuba jest zbiorem bardzo wielu porad dotyczących naszego życia w Pomazańcu Jeszu. Dwa lub trzy zdania i zmiana tematu. Momentami list Jakuba przypomina księgę Przysłów, pełną krótkich rad. Z tym że Jakuba porady są wyraźnie napisane pod kątem naśladowców Chrystusa. Dziś trzy rady każdą omawiam w innym filmiku.

Za pełną radość poczytujcie to sobie, bracia moi, ilekroć spadają na was różne doświadczenia. Wiedzcie, że to, co wystawia waszą wiarę na próbę, rodzi wytrwałość. Wytrwałość zaś winna być dziełem doskonałym, abyście byli doskonali, nienaganni, w niczym nie wykazując braków.

Jakuba 1:2-4


Próby umacniają naszą zdolność do wiernego trwania przy Bogu i Panu naszym Jeszu. Są jak ćwiczenia w wytrwałości, nie tylko dodają nam sił ale też wzmacniają naszą duchową kondycję.

  
Można być wykształconym inteligentnym, posiadać ogromna wiedzę, a mimo to żyć jak głupek. Mądrość to umiejętność wykorzystania tego czym się dysponuje. Można być mądrym na przeciętnym poziomie inteligencji.
Jakuba 1:5-8 
Mądrość jest dostępna dla każdego, czasem jednak musimy o nią poprosić Boga. Jakub zapewnia nas, że jeśli będziemy prosili z wiara to otrzymamy mądrość. O cokolwiek prosimy, róbmy to z przekonaniem, że zostaniemy wysłuchani. 


Niech się zaś ubogi brat chlubi z wyniesienia swego, bogaty natomiast ze swego poniżenia, bo przeminie niby kwiat polny. Wzeszło bowiem palące słońce i wysuszyło łąkę, kwiat jej opadł, a piękny jej wygląd zginął. Tak też bogaty przeminie w swoich poczynaniach.
Jakuba 1:9-11W tłumaczeniu dosłownym czytamy, że bogacz uschnie na swojej drodze, czyli idąc drogą bogacenia się czeka go smutny koniec, idąc droga, która jest Pomazaniec Boży Jeszu dopiero rozkwitnie po przemienieniu, gdy dostąpi chwały na równi z dzisiejszym biedakiem.

Biedny ma powód do radości z powodu wyniesienia do chwały równej bogatemu, a bogaty jeśli chce mieć powód do radości nich szuka jej w tym że ma na równi z biednym udział w chwale pomazańcowej.

Gdyby biedny chciał iść drogą bogacenia się to popełniłby błąd gdyż właśnie z tej drogi bogacz jest zawracany. Z drugiej strony jeśli ktoś jest bogaty to może iść droga Chrystusa, wspierając biednych i w ten sposób gromadząc sobie skarby w niebie.

Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje. 

Mateusza 6:20,21
________________________
krzysztof sługa pomazańcowy

4 komentarze:

 1. Majętność nie jest wadą, jest zaletą jeśli potrafimy ją dzielić z bliźnimi. Bogactwo od Boga jest nam dane, nie po to aby gromadzić niezliczone zasoby, ale po to aby wspierać kościół Boży w potrzebie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zmienia to faktu, że "Bogaty z trudnością wejdzie do królestwa niebieskiego, Jeszcze raz wam powiadam: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego." - Mateusza 19:23,24
  Widocznie z trudem przychodzi bogatym wspierać społeczność powołanych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że tu chodzi jednak o takich, co pomnażają swoje bogactwo, dla własnej przyjemności... Takich co to po prostu uwielbiają mieć. Samo sformułowanie "bogaty" jest pojęciem nieostrym. Chyba sam przyznasz, że to co dla jednego jawi się jako bogactwo, dla drugiego może oznaczać coś przeciwnego. A z drugiej strony czyż majetność nasza nie może być błogosławieństwem dla potrzebujących??? Problem tkwi chyba raczej w czymś innym. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Bogaty człowiek ma związany umysł bogactwem i nie potrafi przez to odbierać wiary jak człowiek biedny

  OdpowiedzUsuń