poniedziałek, 27 października 2014

Miguel Servet - mędrzec, który pouczał wielu

autor grafiki: Christian Fritzsch.
Mędrcy spośród ludu pouczą wielu, polegną jednakże od miecza i ognia, w więzieniach i przez łupiestwa - do pewnego czasu.
Daniela 11:33

Dziś mija rocznica (27 października 1553r.) spalenia Miguela Serveta za to, że śmiał dążyć do prawdy. Nie chciał żyć w luksusach dostosowując się do otoczenia, ale obstawał przy tym, co odkrył w Pismach Świętych. Nie znam całego jego życia i wszystkich jego nauk, ale to, co można znaleźć na jego temat w Internecie jest bardzo ciekawe. Pozwoliłem sobie, co ciekawsze szczegóły skopiować z Wikipedii. Miguel Servet jest ofiarą zwolenników trójcy. Polowali na niego katolicy i protestanci. Wpadł w ręce kalwinistów i samego Kalwina, który zhańbił się zabijając Miguela Serveta. To że protestanci palili na stosach wie sporo osób bo chyba z 2 % ludzi ale że Kalwin ma na swoim sumieniu mord religijny nie wie prawie nikt.

Miguel Servet jako dziecko wykazywał wybitne uzdolnienia – w wieku 14 lat znał grekę, łacinę i hebrajski, w dodatku posiadał szeroką wiedzę z takich nauk jak filozofia, matematyka oraz teologia. W wieku 16 lat zaczął studiować prawo na Uniwersytecie w Tuluzie we Francji. Właśnie na tej uczelni pierwszy raz zobaczył Biblię i chociaż jej czytanie było zabronione, udało mu się ją potajemnie przeczytać. W wyniku analizy Pisma Świętego i – uważanego przez niego za powszechny – upadku moralnego hiszpańskiego duchowieństwa, zaczął tracić zaufanie do wiary katolickiej. Uważał, że nauki Chrystusa nie były kierowane do teologów czy filozofów, lecz do ludzi prostych, niewykształconych, którzy mieli je zrozumieć – nie będąc ludźmi wykształconymi – i wprowadzać w czyn. Postanowił więc, że badając Biblię w językach oryginalnych odrzuci wszelkie w jego mniemaniu niezgodne z nią doktryny.

W wyniku swoich studiów doszedł do przekonania, że w ciągu trzech pierwszych stuleci naszej ery religia chrześcijańska została skażona. Za błędną uważał m.in. naukę o Trójcy, przyjętą, według niego, w wyniku wpływu cesarza Konstantyna i jego następców na chrześcijaństwo. Mając 20 lat, opublikował książkę „De Trinitatis erroribus libri septem” („O błędach Trójcy ksiąg siedmioro” – w tym oraz innych dziełach konsekwentnie używał imienia Bożego w formie JHWH). Ściągnęła ona na niego uwagę inkwizycji. W swoim dziele Servet stwierdzał m.in.: „W Biblii nie ma żadnej wzmianki o Trójcy (...). Boga poznajemy przez Chrystusa, a nie przez nasze zarozumiałe koncepcje filozoficzne.” Uznawał dogmat o Trójcy za zagmatwany, i że Biblia nie popiera go „nawet jedną sylabą”. Chrystusa uważał za drogę, pośrednika umożliwiającego poznanie Boga. Servet postanowił także uznać kult obrazów za niebiblijny.

Servet miał olbrzymie sukcesy w medycynie, geografii i etnografii, których tu opisywać nie będę. Zainteresowanych odsyłam do źródła, czyli Wikipedii. Mieszkając w Paryżu, Servet prawdopodobnie po raz pierwszy spotkał Jana Kalwina. Obaj byli wtedy jeszcze dość młodymi ludźmi. Wkrótce stali się swoimi największymi adwersarzami, a Kalwin postanowił w końcu wydać Serveta w ręce katolickich inkwizytorów. Udało mu się jednak zbiec z więzienia (katoliccy inkwizytorzy ostatecznie spalili na stosie symbolicznie jego kukłę), lecz gdy przejeżdżał przez Genewę, gdzie Kalwin i jego zwolennicy sprawowali autorytarne rządy, został rozpoznany i ponownie wtrącony do więzienia pod zarzutem bluźnierstwa. Wytoczono mu proces, podczas którego prowadził z Kalwinem dysputy na temat wiary. Ostatecznie Servet został skazany na spalenie na stosie. Co ciekawe, według niektórych historyków był on jedynym dysydentem spalonym dwukrotnie: symbolicznie przez katolików i dosłownie przez protestantów.

Katolicy i protestanci byli wobec siebie wrogo nastawieni a mimo to łączyła ich wspólna nienawiść do człowieka, który skutecznie obalał doktrynę trójcy. To musi dawać do myślenia. Czy zastanawiałeś się czytelniku jak Ty byś postąpił na miejscu Kalwina mając ogromną władzę? Czy tak samo zabiłbyś heretyka? A gdybyś dzisiaj miał władzę królewską nad jakimś państwem jakby wyglądały Twoje rządy?

Ja mogę ci tylko powtórzyć za Panem:

Łukasza 6:37 Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. ________________
krzysztof pomazańcowy

Ps. polecam korzystanie z komentarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz