czwartek, 30 października 2014

Czcij ojca i matkę - to warunek Twojego zbawienia

I wiek po Chr.

I to wam jeszcze powiem: Jak długo dziedzic jest nieletni, niczym się nie różni od niewolnika, chociaż jest właścicielem wszystkiego. Aż do czasu określonego przez ojca podlega on opiekunom i rządcom. 
Galatów 4: 1,2

Była to postawa wspólna dla wszystkich a więc nie tylko dla pogan, ale także dla żydów i chrześcijan. Dziecko było prawie jak niewolnik, czyli musiało być posłuszne. Prawo żydowskie wymagało, by dzieci także w wieku dorosłym okazywały szacunek rodzicom.

 Czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!
Mateusza 19:19

Powyższy tekst Chrystus wypowiedział w I wieku a jest on powtórzony po Mojżeszu, który takie prawo dal Izraelowi z woli Boga. U pogan poddanie się woli rodziców było nawet ostrzejsze. Poniżej prezentuję fragment powieści* historycznej o początkach chrześcijaństwa w krainie Polan. W czasie bitwy pogańskich Polan z niemieckimi chrześcijanami kilkunastoletniego chłopca porywają Niemcy do niewoli. Wraca do domu już, jako dorosły chrześcijanin.


X wiek po Chr.

 — Psie ty niewierny — krzyknął Luboń — myślisz, że ja ci dam czynić co zechcesz przeciwko mej woli?
 Nad dzieckiem moim mam prawo życia i śmierci, słuchać musisz i uczynić co każę...
 Dobrogniewa oczyma i ruchem rąk potwierdzała mowę ojca — Włast milczał.
 — Kajaj mi się zaraz, a bądź posłusznym — chrześcijaninem ci nie być! Szczenię wolę przybrać za dziecko.
 — Ojcze a panie — odezwał się Włast — usłucham rozkazu twojego we wszystkim, lecz wiary się nie wyrzeknę, a co mi mój Bóg każe, uczynię choćbym miał życie dać.
 Luboń w krwawą twarz dał mu bezlitosny policzek... W tajże chwili poczuł na dłoni ciepłą tę krew własnego dziecięcia, i wzdrygnął się. Hoża obejmując brata rękami płakała. Stary z gniewu drżał i rzucał się, babka pięściami ciągle wnukowi groziła i powtarzała:
 — Sobaka!
 Włast stał na nogach się chwiejąc — milczący, z głową spuszczoną.
 — Będziesz posłusznym — wołał Luboń — lub zginiesz psie niewierny.
 — Czyń co ci się podoba ze mną — odparł Włast — jestem w mocy twojej...

Mimo że Włas był dorosły i nawet wykonywał misje dla Księcia Mieszka I to w domu musiał okazywać posłuszeństwo. Zetknięcie się chrześcijaństwa z pogaństwem było bolesne dla obu stron. Posłuszeństwo dziecka wobec rodzica było prawem naturalnym, dlatego obserwowano je we wszystkich religiach. Nikt sobie nie wyobrażał, że może być inaczej. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z pojawieniem Się tak zwanego humanizmu. Kiedy wprowadzono edukację państwową to wówczas stopniowo szacunek do rodziców zaczął zanikać. Kiedy wprowadzono emerytury państwowe również rodzice przestali przejmować się tym czy dzieci są im posłuszne. Zobaczmy, do czego to doprowadziło i jaki stan można zaobserwować dziś w XXI wieku. Zobaczmy na czym polega postęp ducha tego świata.

Wiek XXI po Chr.

Brytyjskie dzieci biją i zastraszają swoich rodziców.

Skalę zjawiska ujawnił raport naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie. Powołując się na dane Scotland Yardu, napisali oni, że w samej londyńskiej metropolii w 2010 r. zgłoszono 1892 takie sprawy.

Przemoc dzieci wobec rodziców to nie tylko brytyjski problem. W USA skarży się na nią od 8 do 17 proc. par i 29 proc. samotnych rodziców, w Kanadzie - 14 proc. rodziców.

Cały tekst: wyborcza

Świat pod pozorem praw dziecka doprowadził do sytuacji, w której rodzice nie tylko nie są szanowani, ale wręcz są maltretowani. Najpierw odebrano rodzicom prawo do wymuszenia siłą posłuszeństwa później zabroniono nawet podnieść głos. Długo nie trzeba było czekać by sytuacja się odwróciła. Obecnie panuje prawo oparte na ewolucji, czyli prawo silniejszego, jeśli rodzic ma siłę się bronić to nic mu nie grozi, ale jeśli jest słaby lub chorowity to ma poważny problem. Doprowadzono do takiego stanu promując rzekomo szlachetne ideały humanizmu. Jest dokładnie tak jak czytamy u posłańca Pawła:

 I nic dziwnego; wszak i szatan przybiera postać anioła światłości.
2 Koryntian 11:14

Nic nie zapowiada by to się zmieniło inaczej niż tylko przez interwencję Pana naszego Jeszu. My słudzy Boga obojętnie czy mamy lat 15 czy 55 lat podlegamy prawu potwierdzonemu przez Syna Bożego Jeszu, który na pytanie, „co robić by dostąpić zbawienia” udzielił odpowiedzi:

 Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!
Mateusza 19:18,19

Pamiętaj, że to życie to tylko krótki epizod przed prawdziwym życiem wiecznym lub przed wieczną karą.
______________________
krzysztof pomazańcowy

* Lubonie - autor: Józef Ignacy Kraszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz