wtorek, 13 września 2022

Nie zasypiaj, Pan jest blisko


Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe.
Mateusza 26:41

Co to znaczy, że duch ochoczy, ale ciało słabe? To znaczy, że chcemy dużo zdziałać, ale wychodzi nam mało. W przypadku apostołów objawiło się to tym, że nie potrafili utrzymać ciała w czujności i gdy Pan Jeszu przeżywał udrękę, oni zasypiali.

Chyba każdy z nas przeżył sytuację, kiedy usiłujesz nie spać, ale oczy same się zamykają. Wielu kierowców w ten sposób traci życie, bo zasypiają podczas jazdy. Nie znaczy to, że oni chcieli źle, ale ciała ich były za słabe i doszło do tragedii.

Pan wie, że ciało żąda snu, że to naturalna skłonność naszego organizmu. Jednak nas ostrzega:

Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec. Wypatrujcie, nie spijcie {i módlcie się}, nie wiecie bowiem, kiedy czas jest. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!
Marka 13:32-37

W jaki sposób moglibyśmy zasnąć?

Uważajcie zaś na siebie, by czasem nie obciążyły się wasze serca w bólu głowy, odurzeniu i kłopotach życiowych — i aby ten dzień nagle nie nadciągnął.
Łukasza 21:34

Czy pijak naprawdę nie cierpi z powodu kaca? Cierpi i to bardzo, ale to go nie usprawiedliwia i człowiek taki nie powinien wzbudzać litości, ponieważ sam sobie jest winny. Podobnie jest z narkomanem, czy nie cierpi? Owszem bardzo cierpi, ale sam sobie to cierpienie zafundował.

Przeważnie kłopoty życiowe biorą się z naszych niemądrych decyzji.

Kiedy przyjście Pana wydaje się odległe, niektórzy mają skłonność do uchybiania. Myślą sobie, zanim Pan wróci, to się zmienię, ale się oszukują. Nie zmienią się, bo takie zachowanie zawsze doprowadza do zaskoczenia.

Lecz jeśli taki zły sługa powie sobie w duszy: "Mój pan się ociąga", i zacznie bić swoje współsługi, i będzie jadł i pił z pijakami, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna. Każe go ćwiartować i z obłudnikami wyznaczy mu miejsce. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Mateusza 24:48-51

Nie tylko przyjemności życiowe, ale także kłopoty potrafią sprawić, że stracimy czujność. Ponieważ ciało jest słabe, więc musimy je trzymać krótko.

Biję moje ciało i zniewalam, abym chociaż, innym głoszę, sam nie został zdyskwalifikowany.
1 Koryntian 8:27

A ty czy smagasz swoje ciało i zmuszasz do posłuszeństwa, czy przeciwnie rozkładasz ręce i mówić: Taki już jestem, cóż mogę poradzić?

Czasem może upadniesz albo jak apostołowie przyśniesz, ale jak się już zbudzisz, to zrób wszystko, co w twojej mocy byś nie zasnął ponownie, bo nie wiesz, kiedy Pan przyjdzie i czy niezastanie cię w momencie Twojego upadku.

Chwała Bogu Ojcu i Panu Jeszu!

Krzysztof Król

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz