czwartek, 28 stycznia 2021

Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje


Ewangelia wg św. Mateusza 6:19-21

Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.

Dziś pieniądze tracą szybciej na wartości niż w starożytności. Do mola i rdzy dodać możemy produkty szybko się zużywające, które są specjalnie tak produkowane, byś musiał je wymienić po okresie gwarancji. Gromadzenie samego pieniądza także jest obarczone nadchodzącym resetem, ale nawet gdyby nic się nie zmieniło, to inflacja sprawia, że pieniądz zgromadzony traci na wartości. Złodzieje dziś to także problem, ale głównie ci złodzieje, którzy za pomocą przepisów prawnych wyciągają od ciebie pieniądze.

Nic dziwnego, że pogoń za dobrami materialnymi bywa przez wielu nazywana wyścigiem szczurów. Nazwa ta miała nawiązywać do zwierząt, które w klatce mają bęben obrotowy, zwany też karuzelą, z tym że pionową. Chomik czy inne zwierze biega w tej karuzeli, ale nigdzie nie dobiega. Nie ważne jak szybko by biegł i tak na koniec będzie w tym samym miejscu. Podobnie jest z ludźmi, którzy chcą być bogaci na ziemi, ale nie gromadzą skarbów w niebie.

Ile byś nie uzbierał pieniędzy, Wielka Nierządnica do spółki z rządzącymi pozbawi cię wszystkiego. Zupełnie inaczej postępuje Pan Jeszu. Nie potrzebuje naszych pieniędzy, ale oczekuje, że wykorzystamy je, by wspierać się nawzajem.

Łukasza 16:9
Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy [wszystko] się skończy, przyjęto was do eonowych przybytków.

Apostołowie o tym pamiętali.

A gdy poznali daną mi łaskę, Jakow i Kefas, i Jan, którzy uchodzą za filary, podali mnie i Barnabie prawicę (na znak) wspólnoty, abyśmy (szli) do narodów, a oni do obrzezanych; abyśmy tylko pamiętali o ubogich, co też pilnie starałem się wykonać.

Krzysztof Król

1 komentarz:

  1. Kiedy Pan Jeszu ostrzegał: „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi”, w pełni zdawał sobie sprawę z tego, jak przemijające i niepewne okażą się wszelkie skarby w obecnym świecie (Mat. 6:19). Jego rada nie odnosiła się jedynie do bogaczy; ludzi biednych może tak samo pochłaniać zdobywanie i gromadzenie bogactw materialnych. Człowiek zdradza swe prawdziwe pobudki przez to, co czyni celem swego życia, i nie odgrywa tu roli jego aktualny stan finansowy. „Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje”, powiedział Mistrz Jeszu Pomazaniec (Mat. 6:21).

    ,,16Albowiem wszystko, co jest na świecie, jako pożądliwość ciała i pożądliwość oczu, i pycha żywota, toć nie jest z Ojca, ale jest z świata.
    A świat przemija i pożądliwość jego; ale czyniący wolę Boga, pozostaje do (kolejnego) eonu." - 1 Jana 2:16,17

    OdpowiedzUsuń