wtorek, 25 lipca 2017

Czy Chrystus modlił się za zmarłych?


Modlitwa nie jest niczym złym, chyba że jest kierowana do fałszywych bogów, czyli bożków albo jak przekonuje Paweł do demonów (1 Koryntian 10:20). Jeśli jednak modlitwa jest kierowana do Boga lub Jego Syna Jeszu, to nie jest niczym złym (Jana 14:14). Wiemy, że sam Syn Boży modlił się do Boga Ojca. Po co? Otóż bez wsparcia Ojca nie zdołałby do końca wypełnić swego zadania. Jako człowiek podlegał cielesnym ograniczeniom w tym nawet śmierci. Moc, którą posiadał, pochodziła od Ojca (Mateusza 12:28; 28:18; Łukasza 5:17; Jana 1:14; 5:30; 10:32).

Skoro wiemy, że Chrystus modlił się do Boga Najwyższego, to warto zadać sobie pytanie, o co się modlił? Ponieważ jeśli modlił się o coś, to znaczy, że my też możemy o to samo się modlić. Oczywiście, czy zostaniemy wysłuchani to już oddzielna sprawa, ale na pewno możemy. Jednym z tematów spornych w kwestii modlitwy jest modlitwa za zmarłych. Pisałem i nawet nagrałem film na ten temat, ale teraz chciałby zwrócić uwagę, że w pewnym momencie sam nasz Pan i Mistrz modlił się za zmarłego. Nie da się inaczej wytłumaczyć słów:

Jeszu wzniósł oczy do góry i rzekł: 
– Ojcze, dziękuję Ci, żeś mnie wysłuchał. Ja wiedziałem, że mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie lud to powiedziałem, aby uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał.
To powiedziawszy zawołał donośnym głosem: 
– Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!
I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz jego była zawinięta chustą. Rzekł do nich Jeszu: 
– Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić!. 
Jana 11:41-44

Widzimy, że zmartwychwstanie Łazarza było wysłuchaniem modlitwy Chrystusa. Choć nie zapisano nam słów modlitwy, to jednak wiemy, że została wysłuchana, skoro Pan nasz dziękował. Domyślamy się, że Zbawiciel prosił Ojca o zbudzenie Łazarza, czyli modlił się w intencji zmarłego. Znamy więc ten jeden przypadek, kiedy pan nasz modlił się za zmarłego. 

Czy jego uczniowie także modlili się za zmarłych? Okazuje się, że jest znany taki przypadek, ale o tym, jeśli Bóg pozwoli, napiszę następnym razem.
____________________
Krzysztof pomazańcowy

2 komentarze:

  1. Dużo ludzi skarży się,że ich modlitwy są nie wysłuchiwane przez Boga,jest taki werset który chyba to wyjaśnia-Jana 9:31"Wiemy, że Bóg grzeszników nie wysłuchuje, natomiast Bóg wysłuchuje każdego, kto jest czcicielem Boga i pełni Jego wolę." Wiemy z artykułu iż modlitwa Chrystusa była skuteczna,mamy Mistrza więc wzorujmy się na Nim a nie na religiach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Modlitwa za zmarłych to temat ciekawy i pewnie jeszcze długo będziemy go odkrywać.

    Jednak już dzisiaj mamy pewne wnioski/przypuszczenia.

    Skoro modlitwa sług pomazańcowych ma dużą moc, to prawdopodobnie może pomóc również zmarłym. Modląc się za umarłą osobę, przekazujemy jakby część własnego autorytetu i tym prosimy Pana Jeszu o szanse na kolejną próbę.

    OdpowiedzUsuń