czwartek, 6 lipca 2017

Czy Bóg pochwalał kłamstwa Jakuba?


Dostałem pytanie:

Zawsze się dziwiłam, że Jakub był ulubieńcem Boga, mimo że wraz z matką oszukał i okłamał ślepego i starego ojca, żeby zdobyć błogosławieństwo.


Jakub na pewno był ojcem Iszraela i to go czyniło uprzywilejowanym, ale nie był wolny od konsekwencji swoich czynów. Pozycja, którą zajmował, była nienaruszalna. Żeby stracić swoją pozycję, musiałby jego starszy brat być człowiekiem lepszym od niego, a nie był. Bóg to przewidział wcześniej, więc od początku wybrał Jakuba i jemu w pewnym zakresie błogosławił.

Stary Testament dość szczerze opisuje postępki, a często także błędy sług Bożych. Nie usprawiedliwia ich, ale też rzadko nad nimi się rozwodzi. Tak też było z Jakubem. Mimo że Jakubowi powodziło się materialnie, to jednak z powodu oszukania ojca był przez wiele lat tułaczem, a nawet parobkiem swojego teścia. Doznał też dużego upokorzenia, kiedy mu teść podmienił żonę i musiał pracować kolejne lata prawie jak niewolnik. 

Mamy takie przysłowie „jaki ojciec taki syn” i z takim przesłaniem czasem występowali prorocy Boży ganiący potomków Jakuba. 

Zgrzeszył twój pierwszy ojciec, pośrednicy twoi wykroczyli przeciw Mnie. Więc sponiewierałem książąt mego przybytku, obłożyłem klątwą Jakuba. Iszraela zniewagą. 
Izajasza 43:27,28

Izajasz nie pisze żadnych szczegółów, ale wspomina o Jakubie, jako kimś, kto już na początku istnienia tego narodu grzeszył. Warto przypomnieć, że Jakub był pierwszym człowiekiem nazwanym Iszraelem, a jego synowie Iszraelitami (używam prawidłowej nazwy Iszrael, by odróżnić od dzisiejszego fałszywego Izraela). Taki początek miał ten naród, a końcem jego jest dzisiejsza bestia czasów końca, czyli Izrael podszywający się pod ten starożytny naród wybrany. 

Pan wiedzie spór z Judą. Ukarze Jakuba według jego postępowania, zgodnie z jego obyczajami odpłaci mu. On bowiem już w łonie matki złapał za piętę swego brata. Przez utrudzenia tamtego zdobył przewagę u Boga. Mocował się z Posłańcem i pokonał go. 
Ozeasza 12:3-7 LXX

Ozeasz informuje nas, że postępki Jakuba nie były dobre, ale były lepsze od Ezawa. Jego nieco starszy, brat wdał się w życiowe problemy i przez to zaniedbał swoje pierworodztwo. Jakub zdobył przewagę nad bratem u Boga. Prorok jednak informuje nas, że Jakub za swoje zachowanie dostanie stosowną zapłatę. 

Nieprawdą jest, by złe postępowanie było akceptowane przez Boga, jeśli sprawcą jest ktoś służący Mu. Za wierną służbę Jakub dostanie nagrodę, ale odpowie także za zło, którego był sprawcą. 

Czyniący krzywdę odbierze ją z powrotem, bez względu na to, kim jest. 
Kolosan 3:25 

Bóg jest sprawiedliwy i nie ma względu na osobę, każdemu odpłaca według zasług. 

Ucisk i utrapienie spadnie na każdego człowieka, który dopuszcza się zła, najpierw na Judejczyka, a potem na Hellena. Chwała zaś, cześć i pokój spotka każdego, kto czyni dobrze - najpierw Judejczyka, a potem Hellena. Albowiem u Boga nie ma względu na osobę. 
Rzymian 2:9-11

Z tego powodu ci, co oskarżają Boga o zło lub faworyzowanie ludzi złych, okazują się OSZCZERCAMI! A największym oszczercą jest oczywiście szatan, ponieważ greckie słowo diabolos znaczy właśnie kogoś, kto kłamliwie oczernia. Idąc za sposobem rozumowania Chrystusa, stwierdzamy, że mają tacy ludzie diabła za ojca.

Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. 
Jana 8:44

Niestety nauki oskarżające Boga o zło, którego nie popełnił, ani nie popierał, są popularne i szerzą się jak chwasty na polu, dlatego powinniśmy być gotowi do głoszenia prawdy i wykazywania kłamstw sług szatana. 

Pana zaś Pomazańca miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest. 
1 Piotra 3:15
___________________
Krzysztof pomazańcowy

6 komentarzy:

 1. Mocne słowa , mocna przestroga - Za wierną służbę Jakub dostanie nagrodę, ale odpowie także za zło, którego był sprawcą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego wynika, jak trudno jest wytrwać. Wielu sług Boga miało z tym problemy...

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj, bardzo ładnie przedstawiłeś Jakuba , jak by był ulubieńcem Boga, cyt:, Jakub był parobkiem swojego teścia,, i to prawda, - To było z jednych konsekwencji, które dopuścił się Jakub i przystał za na mową sowiej matki. Laban w postępowaniu z Jakubem kierował się bardziej samolubstwem. Myślał jak najbardziej, aby się wzbogacić kosztem pracy Jakuba. Musimy pamiętać, że na życie Jakub czyhał Ezaw. Możliwe, że Jakub wcześniej odszedł by od Labana ale powstrzymywała go jednak obawa przed Ezawem.(Ks. Rodz 31:1, 2 ) Jakub był wielkiej rozterce, targały nim emocje. Nie wiedział jak ma postąpić, przedstawił w modlitwie sprawę Bogu i prosił o jego wskazówki. Bóg opowiedział:

  ,, „Wtedy rzekł Pan do Jakuba: Wróć do ziemi ojców swoich i do rodziny swojej, a Ja będę z tobą” Rdz 31: 3.

  Faktem jest, że złe postępowanie nie był akceptowane i nie będzie przez Boga

  ,,Czyniący krzywdę odbierze ją z powrotem, bez względu na to, kim jest,,. Kolosan 3:25,

  Naprawdę bardzo dobry artykuł.

  ,,A co człowiek sieje, to i żąć będzie: kto sieje w ciele swoim, jako plon ciała zbierze zagładę; kto sieje w duchu, jako plon ducha zbierze życie wieczne,, Galtów 6: 8

  OdpowiedzUsuń
 4. Analizując słowo Boże często możemy natknąć się na fragmenty które trudno jest zrozumieć. Na przykład,dlaczego Bóg pozwolił na związki kazirodcze w rodzinie Adama i Noego.Dla nas dziaj coś takiego jest złe ,ale mogliby znaleźć się ludzie którzy by zarzucali Bogu dlaczego wtedy można było a dzisiaj jest to zabronione i złe.Musmy pamiętać że nie mamy prawa dyktować Bogu co ma robić i czego zabrania a,na co pozwala.Trafnie to ujęto ksedze Izajasza 55:8-9."Bo myśli moje nie są waszymi,ani wasze drogi moimi drogami..... Jako niedoskonali ludzie jesteśmy krótkowzroczni i o wielu sprawach nie mamy pojęcia. Co do kłamstwa to warto pamiętać o słowach z księgi Liczb 23:19.Apostoł Paweł nie miał wątpliwości co do prawdomówności Boga czego wyraz dał w liście do Rzymianie 3:1-4.

  OdpowiedzUsuń
 5. To pokazuje jak Bóg Ojciec stwórca wszech rzeczy jest Bogiem sprawiedliwym dla niego nie ma taryfy ulgowej.Karmiąc się przymiotami złego daleko nie zajdziemi nasza droga do zbawienia moźe się zatrzymać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy dosyc stawania w obronie czci Naszego Pana Jeszu i Boga Ojca. Tak jest wielu oszczercow , ktorzy wykorzystuja rozne niedomowienia. Ja kiedy sie nawracalam bylam swiadoma , ze wielu spraw nie rozumiem, ze wiele z tego co czytam jest nadal dla mnie niejasne ale zaufalam Bogu , ze po pierwsze On zawsze wie lepiej i jesli cos zrobil, postanowil lub powiedzial to we wszystkim mial racje a ze my tego nie rozumiemy to kwestia naszej ulomnosci . Po drugie ufalam i nadal ufam , ze kochany Bog w odpowiednim momencie pokaze mi wszystko co powinnam wiedziec i pomoze zrozumiec !

  OdpowiedzUsuń