czwartek, 13 października 2016

Uważaj na ślepą gorliwość


I gorliwość niedobra przy braku rozwagi, błądzi, kto biegnie za prędko.
Przysłów 19:2 

Czy gorliwość może być zła? Niestety są ludzie, którzy nierozważnie podejmują decyzje, a później żałują, albo jeśli nie żałują to wpadają w drugą skrajność i usprawiedliwiają się przez usprawiedliwianie swojej decyzji. Ten drugi przypadek jest zdecydowanie gorszy, gdyż nie rokuje szans na poprawę, która w Biblii występuje pod nazwą nawrócenie. Dużo osób brnie w błąd ponieważ wstyd im przyznać się do błędu, to znaczy że mają problem z pokorą. 

Kiedy widzę ludzi przyjmujących chrzest w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, to wiem, że ktoś zrobił krok bez należnej rozwagi. Może nawet długo podejmował decyzję, ale z jakiegoś powodu nierozważną. Nie zbadał sprawy dokładnie. Prawdopodobnie uległ naciskom kogoś kto się nim „zaopiekował”. Bardzo często taki błąd popełniają osoby, które odeszły od świadków Jehowy. Nie potrafią dostrzec, że po raz kolejny ulegają miłym ludziom. Jeśli ktoś dopiero po 20 latach zorientował się, że przystąpił do błądzącej organizacji religijne, to ile innych grup religijnych zdoła sprawdzić za swego życia? Niektórzy wpadają z deszczu pod rynnę z tego samego powodu, bo wydaje im się że tym razem spotkali miłych i szczerych ludzi znających Pismo Święte. Zmieniają jednego ślepego przewodnika na drugiego równie ślepego. 


Wróćmy jednak do naszego wersetu. Gorliwość może być zła jeśli brakuje rozwagi, a co jeśli jej nie brakuje? Problem w tym, że kiedy oceniamy samych siebie to często brakuje nam obiektywnego spojrzenia. Wówczas każdy będzie twierdził, że mimo pośpiechu niczego się nie obawia, ponieważ działa rozważnie. Tak, ale we własnych oczach. Kiedy nasze decyzje są naprawdę rozważne? 

Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce.
Psalm 119:105

Powyższy cytat znakomicie sprawdza się w życiu codziennym. Psalmista miał na myśli, to co Bóg oznajmił jako swoją wolę na przykład przez Mojżesza (zakon), jak i przez innych proroków. Trzeba jednak zaznaczyć, że Słowem, a także Światłem dla nas dziś, jest Pan nasz Jeszu.

A oto znów przemówił do nich Jeszu tymi słowami: 
- Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia. 
Jana 12:8

W początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. (…) W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. (…) Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. 
Jana 1:1,4,5,9,10

Uczniowie, których Pomazaniec przeszkolił i posłał głosić także byli nazwani światłem.

Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze.
Mateusza 5:14

Nigdy nie było większego światła, niż wówczas gdy Pan nasz Jeszu chodził po ziemi. 

Możemy więc mówić o rozwadze gdy stosujemy się do nauki i przykładów pozostawionych nam przez Chrystusa i jego uczniów. Dokładna analiza słów w „imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” prowadzi do wniosku, że coś z tym tekstem jest nie w porządku. On nie współgra z przykładami pozostawionymi nam dla naszego pouczenia (2 Tymoteusza 3:13-17). Ja długo nie rozumiałem co z nim jest nie tak, ale czułem, że muszę poczekać z zanurzeniem, bo ten fragment Pisma jest w sprzeczności z wszystkimi innymi fragmentami mówiącymi o zanurzaniu. Dzięki niech będą Bogu, że ujawnił, iż słowa te we wcześniejszych przekładach brzmiały zupełnie inaczej. Zostały zmienione przez zwolenników trójcy. Po więcej szczegółów odsyłam do serii wpisów, która zaczyna się od tematu 'Bliższe spojrzenie na Mateusza 28:19'. 

Wiedząc o tym jest mi przykro jak widzę lub słyszę, o osobach które przyjmują zanurzenie w imię trójcy. Przypomina mi się wówczas tekst:

I gorliwość niedobra przy braku rozwagi, błądzi, kto biegnie za prędko.
Przysłów 19:2

Nie powinno się jednak wpadać w drugą skrajność i zwlekać w nieskończoność z zanurzeniem. Kiedy Paweł został oświecony przez Pana naszego Jeszu i pouczony przez Ananiasza usłyszał:

Dlaczego teraz zwlekasz? Zanurz się i obmyj z twoich grzechów, wzywając Jego imienia! 
Dzieje 22:16

Jeśli więc otrzymałeś dar wiary, że tylko w imieniu Jeszu jesteśmy zbawieni, to nie zwlekaj. 

I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni. 
Dzieje 4:12

Jeśli jednak nie wiesz które imię jest tym jedynym, w którym mamy być zbawieni to poświęć więcej czasu by zdobyć rozeznanie. 
___________________
krzysztof pomazańcowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz