sobota, 19 sierpnia 2017

Jeden dzień jak tysiąc lat?


Przywykliśmy mówić, że u Boga jeden dzień to u nas tysiąc lat. Skąd nam to się wzięło? W większości naszych przekładów biblijnych znajdujemy taką informację w 2 liście Piotra 3:8

Niech zaś dla was, umiłowani, nie będzie tajne to jedno, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień. 
2 Piotra 3:8 BT

Podobną informację znajdujemy w księdze psalmów.

Bo tysiąc lat w Twoich oczach jest jak wczorajszy dzień, który minął, niby straż nocna. 
Psalm 90:4 BT

Z powodu tych wersetów niektóre osoby starają się stawiać znak równości między naszym tysiącem lat a Bożym dniem. Dzięki temu wydaje im się, że mogą przeliczyć czas według tego wskaźnika jak przelicza się złotówki na dolary według ogłoszonego kursu. 

Faktycznie Pismo święte nie twierdzi, że to jest dokładny odpowiednik, a jedynie mówi o podobieństwie odczucia. Dla Boga czas nie ma znaczenia w kontekście przemijania, ale go odnotowuje jako odstęp między wydarzeniami. Dla nas upływ czasu jest powodem do zmartwień, a nawet paniki, że nie zdążymy czegoś załatwić zarówno w kontekście dnia dzisiejszego, jak też w odniesieniu do całego naszego życia. Bóg nie ma tego problemu dlatego możemy odnieść wrażenie, ze z czymś zwleka, ale to tak wygląda z punktu widzenia naszego krótkiego życia, ale nie z punktu widzenia Boga.

To co się dzieje w ciągu bardzo długiego okresu dla Boga jest jakby się wydarzyło wciągu jednego dnia. Psalm używa nawet sformułowania „w Twoich oczach”, co potwierdza, że chodzi o odczucie Boga. On bardzo długi okres czasu widzi, tak jak człowiek postrzega jeden dzień. Przy czym dzień dzisiejszy może nam się bardzo dłużyc, ale już o dniu wczorajszym nie powiemy, że nam się dłuży, bo go już nie ma, przeminął. Psalm dokładnie tak to określa. Tysiąc lat przyrównuje do minionego dnia. 

W dodatku z dosłownego przekładu interlinearnego (Vocatio) wynika, że jeden dzień u Boga nie jest jak tysiąc lat, tylko jest jak tysiące lat. Słowo to występuje w liczbie mnogiej. Nie chodzi więc o dokładny przelicznik lub odpowiednik, ale o sam fakt, że dla Boga wydarzenia rozgrywające się przez tysiące lat są jakby rozgrywały się jednego dnia. 

Zarzucanie Bogu, że z czymś zwleka jest nieporozumieniem wynikającym z naszych ludzkich ograniczeń. Bóg niczego nie zwleka, u niego wszystko dzieje się jednego dnia.

6 komentarzy:

 1. Witam; 2 Piotra 3:9 - "Nie zwleka Pan z wypełnieniem obietnicy-jak niektórzy są przekonani,że Pan zwleka-ale On jest cierpliwy w stosunku do was. Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich [chce] doprowadzić do nawrócenia." Cierpliwość Boga jest również doskonała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mozna przeciez Boga zamknac w jakims malym pudelku zwanym czas , przestrzen lub prawa fizyki.

  On jest ponad to . Nie da sie okreslic gdzie , kiedy i jak jest. Nie mozemy tez pojac jak i dlaczego dziala akurat tak a nie inaczej. Wiemy tylko to co zechcial nam laskawie objawic i tylko tyle ile jestesmy w stanie przyswoic.

  Nie wolno Boga ograniczac - ani sposobu , ani zakresu , ani czasu w jakim dziala.
  Znam ludzi ktorzy mowia : Bog powinien zrobic to albo tamto i to juz teraz a nie zwlekac. Jak dlugo mamy jeszcze czekac ?
  Kim my jestesmy zeby rzadac czegokolwiek od Boga ?
  Pokory i szacunku do Stworcy powinnismy uczyc sie od Chrystusa ktory owszem prosil Ojca o rozne rzeczy ale zawsze podkreslal , zeby dziala sie wola Boga a nie jego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkiego dzieła Pana są bardzo piękne, a kaźdy rozkaz Jego w swoim czasie jest wykonany. Nie moźna mówić:Cóż to? Dlaczego tamto?.Wszystko bowiem się pozna w swoim czasie. Syracha39:16

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest wyższy poziom duchowy o czym piszesz Krzysztof.
  Traktować poważnie swoje obowiązki, ale nie przejmować się upływającym czasem, a raczej radować się nim.

  Im dalej w przód tym szybciej będą spełniać się proroctwa...

  OdpowiedzUsuń
 5. Bóg nie jest człowiekiem ,człowiek nie może oceniać jego nieskończonej mocy,zwłaszcza że ,wykorzystuje 3% mózgu ,geniusze do 10%

  OdpowiedzUsuń