czwartek, 15 grudnia 2016

Bądź mądry, by ci rozum nie odfrunął


Siódmy rozdział księgi Przysłów zachęca do mądrego postępowania młodych ludzi. Opowiada o młodzieńcu lekkomyślnym. Na czym polega jego lekkomyślność? Gdy już jest ciemno wchodzi w pewną uliczkę, która prowadzi w kierunku domu kobiety niemoralnej. Nie musi wiedzieć gdzie idzie i co się stanie. Jednak wchodzi w okolice dla niego niebezpieczne, ponieważ mieszka tam kobieta niemoralna, która nie potrafi usiedzieć w domu. Jej mąż jest w podróży. Nie panuje nad sobą i szuka kochanka. 

Wychyla się ona na ulicę z okna swego domu, a gdy zobaczy, że któryś z nierozważnych młodzieńców, którym brak rozumu, wychodzi zza rogu na ulicę koło jej domu (…) wtedy ona w stroju nierządnicy wychodzi mu naprzeciw i sprawia, że rozum odfruwa od młodych.
Przysłów 7:6-10 LXX

Jak sprawia, że rozum wyparowuje młodzieńcowi?
Z opisu dowiadujemy się, że robi to za pomocą nieprzyzwoitego stroju, gładkich słówek i pieszczot typu pocałunki. Słowami pobudza wyobraźnię, obiecuje przyjemność nie tylko z bliskości ciał ale także z przyjemnej w dotyku pościeli i równie przyjemnych zapachów. Pobudza nie tylko jego wyobraźnię ale też zmysł dotyku i powonienia. Pobudza więc jego wszystkie zmysły czyniąc go niewolnikiem swoich żądz. 

Jeśli kiedykolwiek czytałeś dobry poradnik reklamowy to pewnie pamiętasz, że reklama powinna pobudzać jak najwięcej zmysłów. Dosłownie, specjaliści radzą tak mówić lub opisywać by ludzie w wyobraźni widzieli i czuli wszystkimi zmysłami, nawet zapach. Każdy specjalista od reklamy przyzna, że w siódmym rozdziale księgi Przysłów jest opis wzorowej reklamy. Nic dziwnego że rozum młodzieńca ulatuje. Osoba niedoświadczona nie ma żadnych szans z profesjonalną reklamą tak samo jak młodzieniec z perwersyjną kobietą. 

Kolejnym reklamowym chwytem jest usuwanie obiekcji, czyli gwarantowanie zadowolenia. Młodzieniec mógłby się obawiać, że mąż wróci i nakryje go z żoną, ale kobieta go zapewnia, że mąż wyjechał w bardzo długą podróż i nie tylko dziś go nie będzie ale jeszcze wiele dni. Sprawa jest pewna bo zabrał ze sobą dużo pieniędzy, a więc robi poważny interes. Młodzieniec wierzy, bo chce wierzyć. Tak samo ulegamy reklamom. Dalsze słowa z księgi Przysłów także możemy odnieść tak do młodzieńca, jak i do naszego ulegania reklamom.

Poszedł, zwabiony, za nią. Dał się prowadzić jak wół na rzeź idący albo jak pies do nałożenia mu obroży, lub jak jeleń, któremu wątrobę przeszyto strzałą. Pędzi tam prędko jak ptak do sidła i nawet nie wie, że biegnie, by zaprzedać swe życie.
Przysłów 7:22,23 LXX

Na szczęście reklama rzadko dotyczy naszego życia, przeważnie chodzi tylko o nasz portfel. Jednak w kwestiach moralnych sprawa jest dużo poważniejsza. Naprawdę chodzi o nasze życie. 

Ona bowiem wielu, zraniwszy, powaliła. Niezliczona jest liczba tych, których ona o śmierć przyprawiła. Jej dom to droga do hadesu, do komory śmierci prowadzi. 
Przysłów 7:26,27 LXX

Czasy się zmieniły na tyle, że dziś nie tylko młodzieńcy ale także panienki padają ofiarą przebiegłych podrywaczy. Mężczyźni nawet kończą kursy skutecznego uwodzenia. Dziś więc także niewiasty, młode i starsze są narażone na bycie zdobyczą. Trzeba zgodnie z radą biblijną być mądrym w każdym miejscu i na każdym kroku. Unikaj miejsc i ludzi, którzy mogą cie skłonić do grzechu. A wszystko to by podobać się Bogu i zdobyć prawa do spożywania owocu z drzewa życia. 

Błogosławieni, którzy płuczą swe szaty, aby władza nad drzewem życia do nich należała i aby bramami wchodzili do Miasta. 
Objawienie 22:14

Może jednak uważasz, że ciebie pokusy cielesne nie dotyczą, to chociaż weź pod rozwagę, że metodami nierządnicy posługują się też różni naciągacze. Reklama jest bardzo droga, zwłaszcza w telewizji. Skoro więc reklam jest dużo, to widocznie ich koszt zwraca się z zyskiem. Za reklamy płaci klient, czyli my. Często słyszę zdanie: „Na mnie reklama nie działa”. Bądź poważny i uczciwy wobec siebie. Jesteśmy wobec reklamy bezradni, jak ten młodzieniec gdy znajdzie się w zasięgu kobiety niemoralnej. Już ona wie jak go ogłupić, wiedzą też jak nas zdobyć specjaliści od reklam. Zrobisz co uznasz za słuszne, ale ja nie oglądam TV i tylko dzięki temu sposobowi mogę powiedzieć, że na mnie reklama nie działa. Innych sposobów nie znam jak unikać całkowicie reklam. To samo dotyczy medialnej propagandy, która w połączeniu z oświatą kształtuje nas według woli władcy tego świata. 

Dzięki Świętemu Tchnieniu, które pozwala nam zrozumieć mądrości biblijne rozpoznajemy machinacje szatana, jego manipulacje. Nie wystarczy je poznać trzeba też działać tak by im przeciwdziałać. 

Żebyśmy nie stali się zachłannym łupem szatana, którego przecież zamysł jest nam znany.
2 Koryntian 2:11
____________________
krzysztof pomazańcowy

4 komentarze:

 1. tak wlasnie, my tez od bardzo dawna nie mamy telewizji w domu i wszyscy patrza na nas jak na dziwakow z innej planety ale dzieki temu unikamy kontroli umyslow i propagandy. Polecamy kazdemu ta wolnosc !

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajny artykuł ...pomazancowy? To tak jak pomazańcy 144 000 ? Tak ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest różnica między pomazańcem a pomazańcowym taka sama, jak między królem a królewskim. Pomazańcowy to ktoś należący do Pomazańca.

   Usuń
 3. Fajny artykuł.Pomazancowy jak 144 000 pomazancow w księdze Apokalipsy?

  OdpowiedzUsuń