poniedziałek, 30 marca 2015

Radość serca jest życiem człowieka.


Dzisiejszy fragment księgi Syracha mógłbym zostawić bez komentarza gdyż treść w nim zawarta nie wzbudza dziś zdziwienia. Coraz więcej osób wie, że radość sprzyja zdrowiu a smutek i przygnębienie przeciwnie. Zdarza się, że ludzie radośnie nastawieni zdrowieją z chorób, które medycyna określa, jako nieuleczalne. Zresztą zobacz sam w jak prosty i oczywisty sposób informuje nas o tym Jeszu syn Syracha w swojej księdze. Uwzględnij, że w czasach, gdy ta księga powstawała ludzie nie prowadzili badań naukowych a mimo to znali takie prawdy. 

„Nie wydawaj duszy swej smutkowi ani nie dręcz siebie myślami.”Syracha 30:21

Można by te słowa uwspółcześnić i udzielić rady: Walcz z depresją, nie popadaj w przygnębienie odrzuć smutne myśli. Bądź pozytywnie nastawiony i myśl pozytywnie tylko o tym, co budujące.

„Radość serca jest życiem człowieka, a wesołość męża przedłuża dni jego.”Syracha 30:22

Różne teorie starają się wytłumaczyć, dlaczego ludzie często się śmiejący żyją zdrowiej i dłużej. Czy jednak dociekanie przyczyny jest ważne? Czy nie wystarczy wiedzieć, że śmiech leczy? Skoro to wiemy to nie patrzmy krzywo na tych, co opowiadają żarty oczywiście, jeśli są przyzwoite. Śmiech też nie może przybrać formy błazeńskiej przesady. Przeważnie jednak mamy go zdecydowanie za mało i może lepiej troszkę go przedawkować niż chorować z jego braku. 

„Wytłumacz sobie samemu, pociesz swoje serce i oddal długotrwały smutek od siebie; bo smutek zgubił wielu i nie ma z niego żadnego pożytku.” Syracha 30:23

No właśnie, jaki pożytek masz z tego, że się przygnębiasz? Czasem aktorom ktoś płaci za to by grali smutną osobę, ale jeśli tobie nikt nie płaci to, po co się przygnębiać. To się przecież nie opłaca, możesz tylko na tym stracić. 

„Zazdrość i gniew skracają dni, a zmartwienie sprowadza przedwczesną starość.” - Syracha 30:24

Bardzo ciekawa uwaga. Nie tylko smutek skraca długość naszego życia, ale także zazdrość i gniew. Zmartwienie sprowadza przedwczesną starość, co znaczy, że nawet, jeśli żyjemy to stajemy się po prostu staruszkami, podczas gdy ktoś z radosnym nastawieniem w naszym wieku tryska energią. Chcesz żyć dłużej? Znajduj codziennie powody do radości. Pomocne w tym będzie docenianie tego, co się posiada i poprzestawanie na tym. Rozbudzanie ciągłych pragnień, bo on ma a ja tez chciałbym to mieć pozbawi nas radości i przedwcześnie skruszy nasze zdrowie. 


„Gdy serce pogodne - dobry apetyt, zatroszczy się ono o pokarmy.”Syracha 30:25

Serce pogodne sprzyja posiadaniu dobrego apetytu i pewnie odwrotnie dobry apetyt sprzyja wesołemu usposobieniu. Dalsze słowa są nieco tajemnicze, ale po sprawdzeniu innego przekładu okazują się łatwe w zrozumieniu. W przekładzie Vocatio czytamy:

„Pogodne serce i przy posiłku dobre, z pożytkiem zajmie się swoją strawą.”

W ten sposób rozwiązaliśmy zagadkę, co sprawia, że radość jest zdrowa?

Otóż człowiek posiadający pogodne usposobienie lepiej trawi pokarmy a jak wiadomo nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od sposobu trawienia. Jerzy Zięba specjalista w tej dziedzinie twierdzi: „Nie jest prawdą, że jesteśmy tym, co jemy, ponieważ jesteśmy tym, co trawimy.” Pismo Święte nas informuje, że „Pogodne serce i przy posiłku dobre, z pożytkiem zajmie się swoją strawą.”
_______________________
krzysztof sługa pomazańcowy

1 komentarz:

  1. Tylko że dla większości radość jest w tedy kiedy powodzi się człowiekowi w życiu a biblia mówi żeby być radosnym zawsze w szczególności jak przychodzą na nasze życie czarne chmury ja się tego uczę człowiek pogodny który nie unosi się gniewem w ciężkich chwilach trzeźwo potrafi ocenić daną sytuację i odpowiednio do niej zareagować ale ja wiem po sobie że samemu nigdy tego się nie nauczymy tylko zbawiciel potrafi nam we wszystkim pomóc wiem to najlepiej na sowim przykładzie

    OdpowiedzUsuń